Kulttuurityöpajat alkavat nuorisotilalla
Kulttuurityöpajoissa varhaisnuoret ja nuoret pääsevät kokeilemaan erilaisia kädentaitoja kuten animaation perusteita ja sarjakuvia. Työpajoja tulee pitämään Piipa Toivonen (Uudenmaan kulttuurimarkkinat -hankkeen kautta).

Kulttuuripajat tuovat nuorisotilalla käyville mahdollisuuden kokeilla erilaisia kädentaitoja. Kerran kuussa torstaisin järjestettäviä kulttuurityöpajoja tulee pitämään Piipa Toivonen (Uudenmaan kulttuurimarkkinat -hankkeen kautta).
Ensimmäisellä kerralla torstaina 20.3. tehdään pläriä, eli selailuvihkoja, joiden avulla pääsee tutustumaan animaation tekemiseen. Tämä kerta on suunnattu vain nuorille ja kokeilemaan pääsee klo 17-19.
Toisella kerralla torstaina 10.4. tehdään sarjakuvia. Taitoa pääsee kokeilemaan varhaisnuoret (3.-6.lk) klo 14.30-16.30 ja nuoret (7.lk-17v) klo 17-19.
Kolmannella ja viimeisellä kerralla torstaina 8.5. tehdään rintanappeja ja kangasmerkkejä varhaisnuorten (3.-6. lk) kanssa klo 14.30-16.30 ja nuorten (7.lk-17v) kanssa klo 17-19.
Työpajat ovat ilmaisia eivätkä vaadi ilmoittautumista.