Uusi markkinaehtoinen bussilinja parantaa työmatkaliikkumista

8.4.2025 joukkoliikenne

Bus Travel Oy Reissu Ruoti on aloittanut 17.3.2025 uuden ”Duunibussi” -linja-autoyhteyden, joka kulkee aamuisin Lahti-Mäntsälä-Kamppi ja iltapäivisin takaisin. Vuoro lähtee arkipäivisin Lahden matkakeskukselta kohti Mäntsälää klo 6.10 ja Mäntsälän linja-autoasemalta klo 6.50 kohti Helsingin Kamppia.

Tämä uusi linja lisää joukkoliikenteen reittitarjontaa ja tarjoaa suoran yhteyden aamuisin Helsinkiin sekä myös nopean työmatkayhteyden Lahdesta aamuksi Mäntsälään.

Aamun työmatkayhteys Mäntsälästä Helsinkiin on perillä Kampissa klo 7.50. Iltapäivän paluuvuoro Helsingistä Mäntsälään ja Lahteen lähtee Kampin matkakeskuksen laiturista nro. 11 klo 15.30 saapuen Mäntsälän linja-autoasemalle klo 16.35 ja on perillä Lahdessa klo 17.15.

Duunibussin reitit Lahden ja Mäntsälän sekä Mäntsälän ja Helsingin välillä löydät Matkahuollon sivuilta sekä ohessa olevasta aikataulusta.

Tämän ja muiden linja-autovuorojen tarkemmat tiedot löydät liikennöitsijöiden omilta sivuilta ja Matkahuollon aikatauluhausta sekä kunnan joukkoliikenteen sivuilta.

Aikatauluihin ja lisätietoihin pääset tämän linkin kautta, joka ohjaa Matkahuollon internetsivuille.

Lue myös